NTE16002-ECG
- Manufacturer Part Number:
- NTE16002-ECG
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 60V 200MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 200 mA
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 400 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.500" (12.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.201" (5.10mm)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 1.5 Ohms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 4.4 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.290" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 2.2 s
- Voltage - Max :
- 60V