PTCCL05H111FTE
- Manufacturer Part Number:
- PTCCL05H111FTE
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 145V 110MA RADIAL
- Manufacturer :
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 110 mA
- Current - Max :
- 500 mA
- Current - Trip (It) :
- 165 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.394" (10.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 40 Ohms
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- Size / Dimension :
- 0.197" Dia x 0.197" T (5.00mm x 5.00mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- Type :
- Ceramic
- Voltage - Max :
- 145V