B59886C0120A070
- Manufacturer Part Number:
- B59886C0120A070
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 550V 12MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 12 mA
- Current - Max :
- 100 mA
- Current - Trip (It) :
- 24 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.394" (10.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 60°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 1.5 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.256" Dia x 0.197" T (6.50mm x 5.00mm)
- Voltage - Max :
- 550V