B59890C0160A070
- Manufacturer Part Number:
- B59890C0160A070
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 160V 35MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 35 mA
- Current - Max :
- 200 mA
- Current - Trip (It) :
- 70 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.295" (7.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 60°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 150 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.157" Dia x 0.197" T (4.00mm x 5.00mm)
- Voltage - Max :
- 160V