B59980C0080A070
- Manufacturer Part Number:
- B59980C0080A070
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 80V 50MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 50 mA
- Current - Max :
- 1 A
- Current - Trip (It) :
- 110 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.394" (10.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 25 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.256" Dia x 0.138" T (6.50mm x 3.50mm)
- Voltage - Max :
- 80V