FRV040-240F
- Manufacturer Part Number:
- FRV040-240F
- Manufacturer/Brand:
- RFE/Fuzetec
- Part of Description:
- RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
- Manufacturer :
- RFE/Fuzetec
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 400 mA
- Current - Max :
- 5.5 A
- Current - Trip (It) :
- 900 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.768" (19.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.201" (5.10mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 600 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 1.9 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.453" L x 0.150" W (11.50mm x 3.80mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 24 s
- Type :
- Voltage - Max :
- 240V (265V Int)