FRX300-90F
- Manufacturer Part Number:
- FRX300-90F
- Manufacturer/Brand:
- RFE/Fuzetec
- Part of Description:
- RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
- Manufacturer :
- RFE/Fuzetec
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 3 A
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 6 A
- Height - Seated (Max) :
- 1.181" (30.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.402" (10.20mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 40 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 100 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.980" Dia (24.90mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 19.8 s
- Type :
- Voltage - Max :
- 72V (90V Int)