PTCTL6NR160GTE
- Manufacturer Part Number:
- PTCTL6NR160GTE
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 245V 140MA RADIAL
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 140 mA
- Current - Max :
- 1.6 A
- Current - Trip (It) :
- 270 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.610" (15.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 16 Ohms
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- Size / Dimension :
- 0.433" Dia x 0.177" T (11.00mm x 4.50mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 8 s
- Type :
- Ceramic
- Voltage - Max :
- 245V