PTCCL07H141HBE
- Manufacturer Part Number:
- PTCCL07H141HBE
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 265V 140MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 140 mA
- Current - Max :
- 800 mA
- Current - Trip (It) :
- 210 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.472" (12.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 29 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.276" Dia x 0.217" T (7.00mm x 5.50mm)
- Voltage - Max :
- 265V