MF-RG300-0
Manufacturer Part Number:
MF-RG300-0
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
3 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
5.1 A
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
38 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
97.5 mOhms
Size / Dimension :
0.280" L x 0.118" W (7.10mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
1 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V