B59850C0160A070
- Manufacturer Part Number:
- B59850C0160A070
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 160V 250MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 250 mA
- Current - Max :
- 2.2 A
- Current - Trip (It) :
- 500 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.669" (17.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 60°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 10 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.532" Dia x 0.197" T (13.50mm x 5.00mm)
- Voltage - Max :
- 160V