LVR125K-240
Manufacturer Part Number:
LVR125K-240
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.25 A
Current - Max :
12.5 A
Current - Trip (It) :
2.5 A
Height - Seated (Max) :
1.252" (31.80mm)
Lead Spacing :
0.400" (10.15mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
253 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
165 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
440 mOhms
Size / Dimension :
0.835" Dia (21.20mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
23 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
240V (265V Int)