PTCTT95R100GTE
- Manufacturer Part Number:
- PTCTT95R100GTE
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 240V 140MA 4SMD
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 140 mA
- Current - Max :
- 4 A
- Current - Trip (It) :
- 300 mA
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 4-SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 10 Ohms
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- Size / Dimension :
- 0.354" L x 0.283" W (9.00mm x 7.20mm)
- Thickness (Max) :
- 0.272" (6.90mm)
- Time to Trip :
- 4 s
- Type :
- Ceramic
- Voltage - Max :
- 240V