0603L003/36YR
Manufacturer Part Number:
0603L003/36YR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 36V 30MA 0603
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
30 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
90 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
50 Ohms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
1 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
36V