PTCCL05H280HTE
- Manufacturer Part Number:
- PTCCL05H280HTE
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 265V 28MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 28 mA
- Current - Max :
- 200 mA
- Current - Trip (It) :
- 42 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.394" (10.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 500 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.197" Dia x 0.217" T (5.00mm x 5.50mm)
- Voltage - Max :
- 265V