TRF600-160-RA
Manufacturer Part Number:
TRF600-160-RA
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 250V 160MA RADIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
160 mA
Current - Max :
60 A
Current - Trip (It) :
320 mA
Height - Seated (Max) :
0.496" (12.60mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
16 Ohms
Size / Dimension :
0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
18 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
250V (600V Int)