MF-NSML150/12-2
Manufacturer Part Number:
MF-NSML150/12-2
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PTC RESET FUSE 12V 1.5A 1206
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.5 A
Current - Max :
50 A
Current - Trip (It) :
3 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
65 mOhms
Size / Dimension :
0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Thickness (Max) :
0.028" (0.70mm)
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
12V