TRF250-120UA
Manufacturer Part Number:
TRF250-120UA
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
120 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
240 mA
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
16 Ohms
Size / Dimension :
0.236" L x 0.150" W (6.00mm x 3.80mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
1 s
Voltage - Max :
60V (250V Int)