MF-SMDF100/33X-2
Manufacturer Part Number:
MF-SMDF100/33X-2
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PTC RESETTABLE 1.1A 33V SMD 2018
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.1 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
2.2 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2018 (5045 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
400 mOhms
Size / Dimension :
0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm)
Thickness (Max) :
0.049" (1.25mm)
Time to Trip :
500 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
33V