MF-SMDF150-2
- Manufacturer Part Number:
- MF-SMDF150-2
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 15V 1.5A 2018
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 1.5 A
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 3 A
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 2018 (5045 Metric), Concave
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 50 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 170 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm)
- Thickness (Max) :
- 0.033" (0.85mm)
- Time to Trip :
- 800 ms
- Voltage - Max :
- 15V