TCF250-180T
Manufacturer Part Number:
TCF250-180T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 180MA SMD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
180 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
380 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1.9 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
4.2 Ohms
Size / Dimension :
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Thickness (Max) :
0.063" (1.60mm)
Time to Trip :
3.4 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V (250V Int)