PTCCL07H171FTE
- Manufacturer Part Number:
- PTCCL07H171FTE
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 145V 170MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 170 mA
- Current - Max :
- 1 A
- Current - Trip (It) :
- 255 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.472" (12.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 19 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.276" Dia x 0.197" T (7.00mm x 5.00mm)
- Voltage - Max :
- 145V