PTSA080515V010
Manufacturer Part Number:
PTSA080515V010
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
PTC RESET FUSE 100MA 15V 0805
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
100 mA
Current - Max :
10 A
Current - Trip (It) :
300 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
500 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
10 Ohms
Size / Dimension :
0.089" L x 0.059" W (2.25mm x 1.50mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
2 s
Type :
Voltage - Max :
15V