BD280-1130-20/16
Manufacturer Part Number:
BD280-1130-20/16
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 14V 16A BLADE
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
16 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
26 A
Height - Seated (Max) :
0.262" (6.65mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Blade Type
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
2.8 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
6.4 Ohms
Size / Dimension :
1.193" L x 0.433" W (30.30mm x 11.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
10 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
14V