MF-RHT200/32-0
Manufacturer Part Number:
MF-RHT200/32-0
Part of Description:
PTC RESET FUSE 32V 2A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
2 A
Current - Max :
50 A
Current - Trip (It) :
3.8 A
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
45 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
110 mOhms
Size / Dimension :
0.370" Dia x 0.118" T (9.40mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
3 s
Voltage - Max :
32V