MF-RM005/240-0
Manufacturer Part Number:
MF-RM005/240-0
Part of Description:
PTC RESET FUSE 240V 50MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
50 mA
Current - Max :
1 A
Current - Trip (It) :
120 mA
Height - Seated (Max) :
0.508" (12.90mm)
Lead Spacing :
0.114" (2.90mm)
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
18.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
65 Ohms
Size / Dimension :
0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
10 s
Voltage - Max :
240V (265V Int)