TRF250-145T-2
Manufacturer Part Number:
TRF250-145T-2
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
145 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
290 mA
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
5.4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
14 Ohms
Size / Dimension :
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
1.5 s
Voltage - Max :
60V (250V Int)