MF-RX065/72-2
Manufacturer Part Number:
MF-RX065/72-2
Part of Description:
PTC RESET FUSE 72V 650MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
650 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.3 A
Height - Seated (Max) :
0.598" (15.20mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Size / Dimension :
0.382" Dia x 0.122" W (9.70mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
5.3 s
Type :
Voltage - Max :
72V