SMD1206B175TF
- Manufacturer Part Number:
- SMD1206B175TF
- Manufacturer/Brand:
- YAGEO
- Part of Description:
- POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
- Manufacturer :
- YAGEO
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 1.75 A
- Current - Max :
- 100 A
- Current - Trip (It) :
- 3.5 A
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric), Concave
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 20 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 90 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
- Thickness (Max) :
- 0.071" (1.80mm)
- Time to Trip :
- 500 ms
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 6V