MF-LR900/20-0
Manufacturer Part Number:
MF-LR900/20-0
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PTC RESET FUSE 20V 9A STRAP
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
9 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
16.7 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
14 mOhms
Size / Dimension :
1.831" L x 0.323" W (46.50mm x 8.20mm)
Thickness (Max) :
0.051" (1.30mm)
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
20V