MF-RX030/72-0
Manufacturer Part Number:
MF-RX030/72-0
Part of Description:
PTC RESET FUSE 72V 300MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
300 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
600 mA
Height - Seated (Max) :
0.528" (13.40mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
760 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
2.1 Ohms
Size / Dimension :
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
3 s
Voltage - Max :
72V