0ZRR0375FF1A
Manufacturer Part Number:
0ZRR0375FF1A
Manufacturer/Brand:
Bel Fuse Inc.
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Manufacturer :
Bel Fuse Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
3.75 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
7.5 A
Height - Seated (Max) :
1.319" (33.50mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
80 mOhms
Size / Dimension :
1.122" Dia x 0.122" T (28.50mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
24 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V