PTCCL10H010SBE
- Manufacturer Part Number:
- PTCCL10H010SBE
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 600V 10MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 10 mA
- Current - Max :
- 2 A
- Current - Trip (It) :
- 50 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.532" (13.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.320" (8.12mm)
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 85°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 400 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia x 0.256" T (10.00mm x 6.50mm)
- Voltage - Max :
- 600V