CMF-RL10-10-0
Manufacturer Part Number:
CMF-RL10-10-0
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PTC RESET FUSE 220V 150MA RADIAL
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
150 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
300 mA
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
10 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
0.374" L x 0.177" W (9.50mm x 4.50mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
450 ms
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
220V (600V Int)