0805L175SLYR
Manufacturer Part Number:
0805L175SLYR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 0805
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.75 A
Current - Max :
50 A
Current - Trip (It) :
3.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
55 mOhms
Size / Dimension :
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Time to Trip :
600 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
6V