SMD150F/33-2
Manufacturer Part Number:
SMD150F/33-2
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.5A 2SMD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.5 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
3 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2-SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
80 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
230 mOhms
Size / Dimension :
0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
Thickness (Max) :
0.118" (3.00mm)
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
33V