1812L075PR
- Manufacturer Part Number:
- 1812L075PR
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 13.2V 750MA 1812
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 750 mA
- Current - Max :
- 100 A
- Current - Trip (It) :
- 1.5 A
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 1812 (4532 Metric), Concave
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 100 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 450 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
- Thickness (Max) :
- 0.030" (0.75mm)
- Time to Trip :
- 200 ms
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 13.2V