TRF600-150-2
- Manufacturer Part Number:
- TRF600-150-2
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 150 mA
- Current - Max :
- 3 A
- Current - Trip (It) :
- 300 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.492" (12.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 6 Ohms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 17 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 4 s
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 250V (600V Int)