TSL250-080F-2
- Manufacturer Part Number:
- TSL250-080F-2
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 80V 80MA 2SMD
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 80 mA
- Current - Max :
- 3 A
- Current - Trip (It) :
- 240 mA
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 2-SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 5 Ohms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 20 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.287" L x 0.199" W (7.30mm x 5.05mm)
- Thickness (Max) :
- 0.146" (3.70mm)
- Time to Trip :
- 800 ms
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 80V (250V Int)