2920L600/12MR
- Manufacturer Part Number:
- 2920L600/12MR
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 12V 6A 2920
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 6 A
- Current - Max :
- 50 A
- Current - Trip (It) :
- 12 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 2920 (7351 Metric), Concave
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 4 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 20 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
- Thickness (Max) :
- 0.063" (1.60mm)
- Time to Trip :
- 2 s
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 12V