SMD100F/33-2
- Manufacturer Part Number:
- SMD100F/33-2
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2SMD
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 1.1 A
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 2.2 A
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 2-SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 120 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 410 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
- Thickness (Max) :
- 0.118" (3.00mm)
- Time to Trip :
- 500 ms
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 33V