ICL161D20MIC
Manufacturer Part Number:
ICL161D20MIC
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
ICL NTC 16 OHM 3200 BETA B1 20MM
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Inrush Current Limiters (ICL)
Approval Agency :
Current - Steady State Max :
5.5 A
Diameter :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Product Status :
Active
R @ 25°C :
16 Ohms
R @ Current :
Tolerance :
±20%