ICL121D18MIC
Manufacturer Part Number:
ICL121D18MIC
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
ICL NTC 12 OHM 3100 BETA B1 18MM
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Inrush Current Limiters (ICL)
Approval Agency :
Current - Steady State Max :
5.5 A
Diameter :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Product Status :
Active
R @ 25°C :
12 Ohms
R @ Current :
Tolerance :
±20%