B57236S0160M000
Manufacturer Part Number:
B57236S0160M000
Part of Description:
ICL 16 OHM 20% 2.9A 11.5MM
Approval Agency :
UL
Current - Steady State Max :
2.9 A
Diameter :
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Product Status :
Active
R @ 25°C :
16 Ohms
R @ Current :
Tolerance :
±20%