0451.315NR
Manufacturer Part Number:
0451.315NR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE NANO SMF 315MA PCB SMD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, cULus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
315 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.0311
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Square End Block
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V