FWH-010A6FR
Manufacturer Part Number:
FWH-010A6FR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE CERAMIC 10A 500VAC 3AB 3AG
Manufacturer :
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50kA
Color :
Current Rating (Amps) :
10 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
9.9
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Response Time :
Size / Dimension :
0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)
Voltage Rating - AC :
500 V