0217.040TXP
Manufacturer Part Number:
0217.040TXP
Part of Description:
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
40 mA
Melting I²t :
8E-05
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V