047902.5MXEP
Manufacturer Part Number:
047902.5MXEP
Part of Description:
FUSE GLASS 2.5A 600VAC 2AG
Approval Agency :
CE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
20A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.184" Dia x 0.586" L (4.67mm x 14.88mm)
Voltage Rating - AC :
600 V