067706.3MXEP
Manufacturer Part Number:
067706.3MXEP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
63A
Color :
Current Rating (Amps) :
6.3 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
240
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V