0677.315MXEP
Manufacturer Part Number:
0677.315MXEP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
315 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.422
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V